Covid Sonrası Antikor Testi - Anında Hızlı Sonuç | Yeşiltepe

Covid Sonrası Antikor Testi

Antikor testi, Covid-19 hastalığının geçirilip geçirilmediğini teşhis etmek için yapılan bir testtir. Kişiden kan örneği alınarak yapılan test ile bu hastalığı geçiren kişilerin bağışıklık durumu da öğrenilebilir. Bağışıklık durumunu öğrenmek için sadece Covid sonrası değil Covid aşısı sonrası antikor testi yaptırmak da mümkündür. Coronavirüs tüm dünyayı etkisi altına alan tehlikeli bir virüstür. Bağışıklık sistemi zayıf olan ve kronik rahatsızlıkları olan kişilerin sağlığını olumsuz yönde etkileyen bu virüse karşı dikkatli olmak gerekir. Covid-19 virüsü, bulaştığı bireylerin büyük çoğunluğunun çeşitli semptomlar göstererek hasta olmasına neden olur. Virüsün bulaştığı bazı kişiler ise hiçbir hastalık belirtisi göstermez ve hasta olmaz.

Fakat virüsü taşıyarak bulaştırmaya devam eder. Hasta olmamasına veya virüs kaynaklı semptomlar göstermemesine rağmen kişiler antikor üretebilir. Antikor testi ile bu şekilde gelişen durumları aydınlığa kavuşturmak mümkündür. Hastalık geçirmemiş olsanız bile vücudunuzun antikor üretip üretmediğini veya Corona hastalığı geçirdikten sonra üretilen antikor seviyesinin bağışıklık kazanmak için yeterli olup olmadığını öğrenmek için polikliniğimizde Covid sonrası antikor testi yaptırabilirsiniz.

covid-sonrasi-antikor-testi

Covid Sonrası Antikor Testi Ne Zaman Yapılır?

Covid-19 virüsü nedeniyle Corona hastası olduysanız ve vücudunuzun bağışıklık kazanmak için yeterli miktarda antikor üretip üretmediğini merak ediyorsanız, tamamen iyileştikten sonra Covid sonrası antikor testi yaptırabilirsiniz. Antikor testi hastalık geçmeden yapılmaz. Bu nedenle semptomların ilk görüldüğü günün üzerinden en az 14 gün geçmesini beklemek gerekir. Bağışıklık tepkisi vücutta oluşmaya devam ederken yapılan testlerden objektif sonuçlar almak mümkün değildir. Bu nedenle bağışıklık tepkisinin tamamen oluşması için biraz beklemek gerekir. Vücutta üretilen antikor, enfeksiyon ile savaşmaya yardımcı olur. Fakat vücudun antikorlara sahip olmasının yeniden virüs kapmayı engelleyip engellemediği bilgisi net değildir. Bu nedenle yeterli seviyede antikora sahip olsanız bile korunma tedbirlerini elden bırakmamaya özen göstermeniz faydalı olur. Polikliniğimizde verdiğimiz hizmetler arasında yer alan hızlı COVID testi hizmeti de mevcuttur. Antikor testinin doğruluğu %100’dür.

Bu testlerin pozitif çıkması vücudunuzda antikor üretildiğini ve dolayısıyla yakın zamanda virüs kaptığınızı gösterir. Hastalık geçirmemiş olsanız bile antikor testi sayesinde vücudunuza virüsün uğrayıp uğramadığını öğrenebilirsiniz. Testin negatif çıkması ise vücudunuzda antikor oluşmadığını gösterir. Antikorlarla bu virüse karşı kazanılan bağışıklığın etkili olduğu sürenin ne kadar olduğu henüz net değildir. Bu nedenle bağışıklık durumunuzu öğrenmek için polikliniğimizde belirli aralıklarla test yaptırabilirsiniz. Vücudun antikor üretmiş olması, virüsü yaymaya veya yeniden hastalık geçirmeye engel değildir. Bu nedenle Coronavirüs tedbirlerine özen göstermeye devam etmek önemlidir. Antikor sahibi olan kişiler virüs kaparak yeniden hastalık geçirebilir. Fakat görülen semptomlar genellikle hafif etkilidir.

Hızlı İletişim Formu

Sağlık durumlarınızla ilgili doktorlarımıza ve uzmanlarımıza danışmak ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/hizli-iletisim-formu.jpg

  Antikor Testi ile PCR Testi Arasındaki Fark Nedir?

  Antikor testi, antijen test türlerinden biri değildir. Antijen testler, akut enfeksiyonunun varlığını ortaya koyar. Dolayısıyla kişilerin hasta olup olmadığını ifade eder. Antikor testi ise kişinin geçmişteki enfeksiyon varlığını ifade eder. Yakın zamanda enfeksiyon hastalığı geçirmek antikor üretimine neden olur. Antikor testinde bu antikorlar açık bir şekilde görülür. PCR testi, virüs ile ilgili genetik bilgileri ve herhangi bir virüsün kişiyi enfekte edip etmediği bilgisini verir. PCR testi henüz hastalık antikoru üretilmemiş, yani enfekte iken sonuç verir. PCR testi, boğaz ve burundan alınan örnekler ile yapılır. Antikor testi ise koldan alınan kan ile yapılır. Antikor ve PCR testi görüldüğü gibi her bakımdan birbirlerinden farklıdır. Fakat her ikisi de pandemi koşullarında çok önemlidir. Sağlıklı yaşamı sürdürebilmek ve çevrenizde bulunan kişilerle güvenli ilişkiler kurmak için Corona tedbirlerine dikkat etmeniz faydalı olur. Polikliniğimizden randevu alarak Covid sonrası antikor testi yaptırabilir ve bağışıklık durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

  covid19-sonrasi-antikor-testi

  Randevu Al
  0212 679 39 00

  Düzenli Dezenfeksiyon
  Hijyenik Ortam

  Covid 19 tedbirlerimiz çerçevesinde polikliniğimizde Dünya Sağlık Örgütü onaylı dezenfeksiyon ürünleriyle düzenli olarak ortam dezenfeksiyonu yapılmaktadır.
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-1.png
  Maske
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-1.png
  Sosyal Mesafe
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-2-1.png
  1 kişi/4 m2
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-3-1.png
  Doğal Havalandırma
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/EKIPMAN-DEZENFEKSIYON.png
  Ekipman Dezenfektasyonu
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-5-1.png
  Personel Kişisel Hijyen

  Randevu Al
  0212 679 39 00

  Hemen Ara Bilgi Al
  İmplant İçin
  Hizmetler İçin
  × WhatsApp İletişim