Pansuman - Evde Pansuman Yara Bakım Hizmeti | Yeşiltepe

Pansuman; yarayı her türlü dış etkenlerden ve mikrop kaparak iltihaplanmasından koruyan, yaradan gelen kanı emen, gerektiği takdirde yara üzerine ve etrafına basınç uygulanmasını sağlayan ve ayrıca birtakım ilaçların yara üzerine kolay uygulanmasını sağlayan yara bakım işlemine nedir.

Günlük hayatta oluşabilen bazı kazalar sonucunda vücudumuzda yaralar oluşabilir. Bu yaralara, dikiş atılsın veya atılmasın, belirli aralıklarla pansuman yapılması gerekir. Pansuman yaranın sterilize edilmesi amacıyla bazı aralıklarda tekrarlanmalıdır. Yaranın mikrop kapmaması ve enfeksiyon oluşturmaması için mutlaka pansuman yapılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, ortamın ve malzemelerin steril olmasıdır.

pansuman

Pansuman Nasıl Yapılır?

Pansuman yapılması için öncelikle ortamın, malzemelerin ve pansumanı yapacak kişinin hijyeninin sağlanması gerekir. İlk olarak kişiler ellerini yıkamalı ve eldiven takarak tüm hijyen koşullarını sağlamalıdır. Kuru pansuman, pansuman çeşidi olup genellikle basit yaralar için yapılmaktadır. Burada da yaranın beze yapışmamasına dikkat etmek gerekir. Adım adım pansumanın nasıl yapıldığı;

Pansuman yapılırken kullanılacak malzemeler steril edilir ve yaraya uygun olacak malzemeler seçilir. Ellerin de sterilize edilip eldiven takılmasının ardından yara açığa çıkarılır ve yara üzerindeki malzemeler solüsyonla ıslatılarak çıkarılır. Kullanılacak gazlı bez ve pamuk pens ile tutulur.Gazlı bez yardımıyla yara temizlenir ve son olarak yaraya uygun merhemin sürülmesiyle yara yeniden kapatılır. Acil muayene hizmeti veren polikliniğimizde, pansuman işlemleri en steril ortamlarda ve malzemelerle sağlanmaktadır.

Hızlı İletişim Formu

Sağlık durumlarınızla ilgili doktorlarımıza ve uzmanlarımıza danışmak ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/hekimlerimize-danisin-1280x854-2.jpg

  Pansumanın Amacı

  Pansuman yapılmasının bazı çeşitli amaçları bulunmaktadır.

  Vücudun dışında kanama olan yaraların durdurulması, yara üzerine kuru bir pansuman konularak elle basınç uygulanması veya sargı bezi yardımıyla sıkıştırılıp basınç uygulanması sonucu sağlanır. Bu işlem basınçlı pansuman olarak tanımlanır.

  Deriden veya yara yüzeyinde cerahat ve kan gelebilir. Ayrıca Vücudun bir yerinde oluşan apse, vücudun yüzeyine açılmış olabilir. Bu gibi durumlarda yara yüzeyine uygulanan pansuman işlemi ile, kan, cerahat emilir ve yaradan uzaklaştırılır.

  Yarayı dış etkenlerden koruyan pansuman ayrıca kıyafetlerin, eşyaların kirlenmesini de önler.

  Yanık pansumanı, yanık yer ile havanın ilişkisini kestiği için ağrı oluşumunu ve kan sıvısının kaybını azaltır. Ayrıca yanığın dışarıdan gelen mikroplarla karşılaşmasını engelleyerek iltihaplanmanın önüne geçer.

  Yumuşak pansuman, alçı veya benzeri tespit malzemesi ile, bölgenin dinlendirilmesi sağlanır.

  Yara oluşumunu engellemek amacıyla da pansuman uygulanabilir. Örneğin ayakkabı vurması sonucunda yara oluşumunu engellemek için yapışkan tabakalar kullanılabilir.

  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/06/pansuman-nasil-yapilir-1.png

  Randevu Al
  0212 679 39 00

  Düzenli Dezenfeksiyon
  Hijyenik Ortam

  Covid 19 tedbirlerimiz çerçevesinde polikliniğimizde Dünya Sağlık Örgütü onaylı dezenfeksiyon ürünleriyle düzenli olarak ortam dezenfeksiyonu yapılmaktadır.
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-1.png
  Maske
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-1.png
  Sosyal Mesafe
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-2-1.png
  1 kişi/4 m2
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-3-1.png
  Doğal Havalandırma
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/EKIPMAN-DEZENFEKSIYON.png
  Ekipman Dezenfektasyonu
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-5-1.png
  Personel Kişisel Hijyen
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/06/pansuman-nedir.png

  Pansuman Çeşitleri

  Yapılan pansumanın özelliğine göre pansumanlar

  • Koruyucu pansuman, yarayı dış etkenlerden koruman için yapılır ve yarada genellikle kanama ve akıntı olmaz. Böylece mikropların yarayla temas etmesi engellenir.
  • Emici pansuman, yaranın akıntılarını emmesi için yapılır.
  • Basınçlı pansuman, kanamayı durdurmak ve şişliğin azalmasını sağlamak amacıyla yapılır.

  Nemlilik derecesine göre pansumanlar

  • Kuru pansuman, yara üzerine pansuman materyelinin kuru olarak uygulanması ile yapılan pansumandır. Çoğunlukla koruyucu pansuman olarak kullanılır.
  • Yaş pansuman, özellikle iltihaplı yaralarda etkilidir. Yaranın üzerinde kabuk oluşmasını engelleyip nemli ortamda hücrelerin çoğalarak yara yüzeyini örtmesini sağlar.

  Yara yüzeyinin örtülüp örtülmediği pansumanlar

  • Açık pansuman, yara yüzeyinde kabuk oluşturmak için yaranın örtülmediği yöntemdir. Yaranın iyileşmesi kapalı pansumana oranla daha yavaştır.
  • Kapalı pansuman, yara yüzeyinin örtüldüğü yöntemdir.

  Randevu Al
  0212 679 39 00

  Hemen Ara Bilgi Al
  İmplant İçin
  Hizmetler İçin
  × WhatsApp İletişim