Sonda Takma - Çıkarma Hizmeti - İdrar Sondası | Yeşiltepe

Sonda Takma-Çıkarma

Sonda, idrar kesesinde bulunan idrarın dışarı atılmasını sağlayan tıbbi bir tüptür. Çeşitli hastalıklar nedeniyle veya tıbbi operasyonlar nedeniyle tuvalete gidemeyecek durumda olan kişilere takılır. Hastanelerde sık sık uygulanan bu yöntem, polikliniğimizin evde sağlık hizmetleri kapsamındadır. Evde bakım uygulamalarının yanı sıra polikliniğimizde tüm tıbbi tahliller de kolayca yaptırılabilir. Sonda takma çıkarma işlemi kadınlarda ve erkeklerde farklı şekilde gerçekleştirilir. Son derece önemli bir uygulama olduğu için bu işlemin eğitimli ve deneyimli hemşireler tarafından yapılması gerekir. Sonda takma işlemi, sondayı takan hemşire için kolay, hasta için hafif ağrı hissettiren bir girişimdir.

Bu süreçte genel anesteziye de ihtiyaç duyulmaz. Fakat hastanın konforunu sağlamak adına lokal anestezi uygulanabilir. Hastaya sonda takılması sırasında enfeksiyon riskinin ortadan kaldırılması veya azaltılması için genital bölgenin antiseptik içeren solüsyon ile temizlenmesi önemlidir. Genital bölgeden takılarak idrar kesesine kadar ulaşan bu tüpün diğer ucunda idrar torbası mevcuttur. İdrar torbasının sık sık boşaltılması gerekir. Sonda, idrar problemi yaşayan veya idrarın böbreklerden keseye ulaşmasını engelleyen sorunlar için bir tedavi yöntemi değildir. Sadece destekleyici bir uygulamadır. Vücudun hassas bölgeleri ile bağlantılı olduğu için zorlayıcıyı bir uygulama gibi görülse de sonda takma işlemi ortalama 2 ila 10 dakika arası sürer. Çıkarılması daha kolaydır.

sonda-takma-cikarma-islemi

İdrar Sondası Kimlere Neden Takılır?

İdrarın dışarı atılmasını sağlayan sondanın takılmasının birçok farklı nedeni vardır. Hastanın özel durumundan dolayı, kolaylık sağlamak amacıyla takılan sondanın takılma nedenlerinin bazıları ise şöyledir. Yaralı ve ileri derecede hasta olan kişilerin idrar çıkışının takip edebilmek, sinir hasarına bağlı olarak gelişen idrar kesesi fonksiyon bozukluklarında, çeşitli görüntüleme yöntemleri sırasında, ameliyat sonrası hastanın yataktan kalkmadan tuvalet ihtiyacını gidermesi için ve çeşitli nedenlerden dolayı yatağa bağımlı şekilde yaşayan kişilerin mesanesini boşaltmak için sonda takılır. Kısa veya uzun süreli sonda takma işlemi için polikliniğimizden hizmet alabilirsiniz. Polikliniğimizde sonda takma çıkarma hizmetinin yanı sıra evde serum takma ve takibi hizmetleri de mevcuttur. Hizmetlerimize ihtiyaç duymanız durumunda hemen polikliniğimizle iletişime geçebilirsiniz. Sonda çıkarma işlemi, takma işleminden daha kolaydır. Sondanın uzun süre takılı kalması, enfeksiyon riski oluşturur. Bunun yanı sıra tahriş ve taş oluşumuna da neden olur. Bu yüzden uzun süre sonda kullanılması gerekiyorsa belirli periyotlarla sondanın değiştirilmesi gerekir. İdrar sondalarının değişim zamanı kullanılan sondaya göre değişiklik gösterir. Sarı renge sahip foley sondalar haftada bir, silikon sondalar en üç hafta en fazla ayda bir değiştirilmelidir. Uzun süreli sonda kullanımı sırasında belirli aralıklara enfeksiyon değerlendirilmesi ve idrar tahlili yapılması hasta sağlığı açısından önemlidir.

Hızlı İletişim Formu

Sağlık durumlarınızla ilgili doktorlarımıza ve uzmanlarımıza danışmak ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/hizli-iletisim-formu.jpg

  Sonda Takıldığı Zaman Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Sonda takılan hastanın düzenli olarak takip edilmesi önemlidir. Sonda takma çıkarma işlemi basit olsa da nadiren bazı istenmeyen durumlar yaşanabilir. Sonda takılmasından sonra idrar rengi kırmızı renge dönüştüyse ve rengi normale dönmüyorsa, sondanın takıldığı idrar kanalının yan tarafında kötü kokulu sızıntı veya akıntılar oluşuyorsa, alt karın ağrısı başlarsa, yüksek ateş ölçülürse, titreme, bulantı ve kusma gibi durumlar görülürse, sondanın yan tarafından idrar kaçırılırsa ve idrar hissine rağmen, idrar gelmiyorsa zaman kaybetmeden doktora başvurmak önemlidir. Sonda takıldıktan hasta yakınlarının da dikkat etmesi gereken çeşitli noktalar vardır. İdrar torbasının boşaltılması, yatan hastaların torbasının yataktan sarkıtılması, ayaktaki hastalar için torbanın bel hizasında tutulması, idrar torbasına giden hortumun kıvrılmaması ve torbada idrar dışında herhangi bir kalıntı olmaması hasta için önemlidir. Bu nedenle hasta yakınlarının bu konularda dikkatli olması faydalı olur. Evde sonda takma çıkarma hizmetimizden faydalanmak için polikliniğimizi arayarak iletişim kurabilirsiniz.

  sonda-takma-cikarma

  Randevu Al
  0212 679 39 00

  Düzenli Dezenfeksiyon
  Hijyenik Ortam

  Covid 19 tedbirlerimiz çerçevesinde polikliniğimizde Dünya Sağlık Örgütü onaylı dezenfeksiyon ürünleriyle düzenli olarak ortam dezenfeksiyonu yapılmaktadır.
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-1.png
  Maske
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-1.png
  Sosyal Mesafe
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-2-1.png
  1 kişi/4 m2
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-3-1.png
  Doğal Havalandırma
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/EKIPMAN-DEZENFEKSIYON.png
  Ekipman Dezenfektasyonu
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-5-1.png
  Personel Kişisel Hijyen

  Randevu Al
  0212 679 39 00

  Hemen Ara Bilgi Al
  İmplant İçin
  Hizmetler İçin
  × WhatsApp İletişim