Kan Tahlili Hizmeti - Tüm Kan Tahlilleri - Tam Kan Sayımı

Kan Tahlili

Kan tahlili, hastanın durumunun net bir şekilde saptanabilmesi için yapılan testlerin genel ismidir. Tahlilleri hasta muayenesinden sonra doktor talep eder. Kan testleri dünyanın her yerinde yapılan tıbbi bir uygulamadır. Bu testler sayesinde birçok hastalığa tanı koymak mümkündür. Polikliniğimizde bu tahlillerin yanı sıra havuz raporu ve tahlilleri hizmeti de mevcuttur. Kan testlerini 3 aşamada incelemek mümkündür.

Hematoloji Tahlilleri: Tam kan sayımı yani hemogram, koagülasyon, sedimantasyon testleri, hematoloji tahlilleri arasında yer alır. Kan sayımı, anemi ve lösemi riski görülen durumlarda yapılır. Bu hastalıkların tespit ve teşhis edilmesinde etkilidir. Koagülasyon tahlilleri, kandaki pıhtılaşma hakkında detaylı bilgi edinmek amacıyla yapılır. Sedimantasyon tahlillerinde ise enfeksiyon tespiti yapmak mümkündür.

Biyokimya Tahlilleri: Biyokimya tahlilleri, adet düzensizliklerinin nedenleri ile tiroid hastalıklarının tespit edilmesi için yapılır. Biyokimya tahlilleri rutin testler olarak değerlendirilir. Yaygın olarak yapılan biyokimya testleri arasında; kolesterol, SGOT, karaciğer, SGPT, LDH, kan şekeri ve hormon tahlilleri yer alır.

Seroloji Tahlilleri: HIV, Hepatit C ve Hepatit B gibi virüs kaynaklı hastalıkların saptanmasında kullanılan seroloji testleri, yapılan diğer bazı kan tahlillerini de kapsar. Kaliteli ve profesyonel hizmet veren polikliniğimizde kan tahlili yaptırmak için randevu alabilirsiniz.

tam-kan-sayimi

Tam Kan Sayımı (Hemogram) Nedir?

Tam kan sayımı, kanda bulunan hücre sayısını ve oranını tespit etmek için yapılan bir kan testidir. Kanda bulunan hücreler, kemik iliğinde üretilir. Bu nedenle tam kan sayımı ile kemik iliğini değerlendirmek mümkündür. Genel sağlık durumu ve mevcut hastalıkların seyrini takip etmek amacıyla uygulanan tam kan sayımı, birçok hastalığın tanı konmasında etkilidir. Polikliniğimizde tam kan sayımının yanı sıra acil muayene gibi hizmetleri de almak mümkündür. Hemogram ile Akdeniz anemisi, kemik iliği hastalıkları, enfeksiyon, inflamasyon, kan kanseri ve diğer kanser türleri tespit edilebilir. Tam kan sayımı yapılabilmesi için hastanın kan vermesi gerekir. Bu test için açlık şartı aranmaz. Hastadan alınan kan, soğutulmuş koşullarda 18 saat, oda sıcaklığında 10 saat bekleyebilir.

Hemogram testinde kırmızı kan hücrelerinin sayısı, kandaki trombosit sayısı, beyaz kan hücrelerinin sayısı, hemoglobin, hematokrit ve kırmızı kan hücrelerinin indexleri belirlenir. Tam kan sayımı, hastadaki bazı semptomlara göre doktorlar tarafından talep edilir. Güçsüzlük, yorgunluk, inflamasyon, enfeksiyon, çeşitli yaralanmalar ve kanamalar doktorların tam kan sayımını talep etme nedenleri arasında yer alır. Genel sağlık durumunu öğrenmek veya mevcut hastalık seyrini takip etmek için polikliniğimizde hemogram testi yaptırabilirsiniz.

Hızlı İletişim Formu

Sağlık durumlarınızla ilgili doktorlarımıza ve uzmanlarımıza danışmak ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/hizli-iletisim-formu.jpg

  Tam Kan Sayımı Yaptırmadan Önce Yapılması Gereken Hazırlıklar Nelerdir?

  Her testin kendine özgü uygulama koşulları mevcuttur. Testlerin bu koşullara bağlı kalarak yapılması daha net verilerin alınmasına yardımcı olur. Bu nedenle herhangi bir kan tahlili yaptırmadan önce ilgili doktordan test koşullarını ve yapılması gereken ön hazırlıkları öğrenmek önemlidir. Kan tahlillerinin büyük bir bölümü aç karnına yapılır. Tam kan sayımı testinde açlık önemli bir faktör değildir. Bu nedenle günü her saati tam kan sayımı testi yaptırmak mümkündür. Hemogram testini etkileyen birçok faktör bulunur.

  Testin yapılacağı gün yapılan aktiviteler, su alımı miktarı, gün içerisinde uzun saatler ayakta kalmak veya yatmak test sonucunu etkiler. Menstrüasyon durumu, hemen öncesi veya hemen sonrası ve yüksek rakımlı bölgelerde yaşayan kişilerin de tam kan sayımı testi farklı şekilde sonuçlanabilir. Bu nedenle hemogram testi yaptırmadan önce ilgili doktordan konuyla ilgili net bilgiler alınması faydalı olur. Tam kan sayımı testi ve diğer kan tahlillerini yaptırmak için polikliniğimizden randevu alabilirsiniz.

  kan-tahlili

  Randevu Al
  0212 679 39 00

  Düzenli Dezenfeksiyon
  Hijyenik Ortam

  Covid 19 tedbirlerimiz çerçevesinde polikliniğimizde Dünya Sağlık Örgütü onaylı dezenfeksiyon ürünleriyle düzenli olarak ortam dezenfeksiyonu yapılmaktadır.
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-1.png
  Maske
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-1.png
  Sosyal Mesafe
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-2-1.png
  1 kişi/4 m2
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-3-1.png
  Doğal Havalandırma
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/EKIPMAN-DEZENFEKSIYON.png
  Ekipman Dezenfektasyonu
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-5-1.png
  Personel Kişisel Hijyen

  Randevu Al
  0212 679 39 00

  Hemen Ara Bilgi Al
  İmplant İçin
  Hizmetler İçin
  × WhatsApp İletişim