Tansiyon Nasıl Ölçülür, Nelere Dikkat Edilir? | Yeşiltepe

Tansiyon Ölçümü

Tansiyon, atardamarların içinde bulunan kan basıncıdır. Kalp kasının kasıldığı sırada ölçülen basınç sistolik, kalp kasının gevşediği sırada ölçülen basınç ise diastolik basınçtır. Sistolik basınç ölçüldüğü sırada kan, atardamarlara pompalanmış olur. Diastolik basınçta ise kan, damarlarda durulur. Sistolik basınç, büyük tansiyon, diastolik basınç küçük tansiyon olarak adlandırılır. Tansiyonu ölçmek için bu iki basınç değerine bakılır. Polikliniğimiz, tansiyon ölçümünün yanı sıra evde sonda çıkarma hizmeti de verir. Tansiyon değerleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Büyük tansiyon için 120 – 130 arası, küçük için 70 – 90 arası İdeal tansiyon kabul edilir. 140 ve üstü tansiyon, hipertansiyon olarak adlandırılır. Tansiyon yüksekliği olarak da bilinen bu durumun kontrol altında tutulması önemlidir. Çünkü yüksek tansiyonun kalp damar hastalıklarını tetikleme riski vardır.

Hipertansiyon, bebeklik dönemi de dahil her yaşta görülebilir. Hipotansiyon ise düşük tansiyondur. Aşırı derecede düşmediği halde kolay kolay belirti vermez. Küçük tansiyonun kalp damar hastalıklarını tetikleme riski bulunmaz. Bu yüzden küçük tansiyona olumsuz bakılmaz. Ani gelişen tansiyon düşmesi, baş dönmesine, baygınlığa ve halsizliğe neden olur.

tansiyon-olcumu-nasi-yapilir

Hipertansiyon Nedenleri Ve Belirtileri

Hipertansiyonun, kalp damar hastalıklarını tetiklemesinin yanı sıra kişilerin yaşam kalitesini düşüren bazı etkileri de mevcuttur. Hipertansiyonun yaşamı olumsuz etkilememesi ve hastalıkları tetiklememesi için kontrol altında tutulması gerekir. Fakat bazı kişilerde hipertansiyon olmasına rağmen uzun yıllar kendini göstermeyebilir. Sağlıklı yaşam sürdürebilmek ve yaşam kalitesini yüksek standartlarda tutmak için polikliniğimizden düzenli olarak tansiyon ölçümü hizmeti alabilirsiniz. Bu hizmetin yanı sıra polikliniğimizde; hacamat tedavisi, sağlık raporu, hızlı Covid testi veya pansuman tedavisi gibi hizmetlerimiz de mevcuttur. Tansiyon yüksekliğinin birden fazla nedeni vardır. Aşırı miktarda tuz tüketimi, yoğun stres, obezite ve diğer şişmanlık problemleri, kalp damar hastalıkları, tiroid hastalıkları, diyabet, böbrek üstü bezi hastalıkları, böbrek rahatsızlıkları ve genetik faktörler tansiyonun nedenleri arasında sıralanabilir.

Bazı kişilerde kendini uzun yıllar boyu gizlemeyi başaran hipertansiyon genellikle yoğun ve kolay geçmeyen baş ağrısı, kulak çınlaması, burun kanaması, yoğun halsizlik, bacaklarda şişlik ve sık idrara çıkma gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu belirtilere rastlamanız durumunda polikliniğimizin hekimlerine başvurarak gereken kontrolleri yaptırabilirsiniz. Hipertansiyon belirtileri göstermek, hipertansiyon tanısı koymak için yeterli değildir. Bu belirtilerin hepsini veya bazılarını gösteren kişilere hipertansiyon tanısı koymak için detaylı fiziki muayene yapılması, kan ve idrar tahlilleri, EKG ve 24 saatlik tansiyon holter değerlerinin incelenmesi gerekir.

Hızlı İletişim Formu

Sağlık durumlarınızla ilgili doktorlarımıza ve uzmanlarımıza danışmak ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/hizli-iletisim-formu.jpg

  Yüksek Tansiyonun Vücuda Zararları ve Tansiyon Çeşitleri

  Kontrol altına alınmayan hipertansiyon birçok organa ve vücut sistemlerine zarar verebilir. Yüksek tansiyona neden olan yüksek kan basıncı kalp ve böbrekler için büyük risk oluşturur. Hipertansiyonu olan kişilerin kalp ve böbrek yetmezliği ile kalp krizi riski yüksektir. Ani gelişen yüksek tansiyon atakları sonucunda, beyin kanaması ve felç gelişebilir. Bu denli ciddi sonuçları olan yüksek tansiyon hastalığını hafife almamak gerekir. Tansiyonun birden fazla çeşidi mevcuttur. Tansiyon çeşitleri şunlardır:

  Yalancı Tansiyon

  Tansiyonun gün içinde belirli sınırlarda dalgalanması normaldir. Yapılan aktivitelere bağlı olarak düşük veya yüksek çıkabilir. Egzersiz, koşma, hızlı tempolu yürüyüş ve yemeklerden sonra tansiyon değerleri değişebilir. Bu eylemlerden sonra yapılan ölçümler sonucu yüksek çıkan tansiyon, yalancı tansiyon olarak değerlendirilir. Tek bir ölçüm ile yüksek tansiyon tanısı koymak doğru bir uygulama değildir. Yüksek tansiyon olasılığını değerlendirmek için en az üç kez ölçüm yapılması gerekir.

  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/11/tansiyon-olcumu.jpg

  Göz Tansiyonu

  Göz tansiyonu olarak adlandırılan durumun tıbbi karşılığı glokomdur. Glokom, göz basıncının yükselmesi sonucu oluşur. Glokom sonucu görmeyi sağlayan sinirlerin zarar görmesi, görme yetisinin bozulmasına neden olur. 40 yaş üstü kişilerde glokoma daha sık rastlanır. Bunun yanı sıra diyabet hastası, miyop, uzun süre kortizon kullanan kişilerin ve hipotiroid hastalarının glokom riski yüksektir.

  Gebelik Tansiyonu

  Gebelik tansiyonu, sadece hamilelik durumunda ortaya çıkar. Fakat bazı kadınların kronik hipertansiyonu gebelik döneminde de kendini gösterebilir. Gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkan tansiyon genellikle hamileliğin ikinci yarısında kendini gösterir. Anneye ve bebeğe zararlı olduğu için kontrol altında tutulması önemlidir. Sağlıklı yaşamın devam etmesi için tansiyonun düzenli olarak ölçülmesi önemlidir. Polikliniğimizden tansiyon ölçümü hizmeti alabilirsiniz.

  Randevu Al
  0212 679 39 00

  Düzenli Dezenfeksiyon
  Hijyenik Ortam

  Covid 19 tedbirlerimiz çerçevesinde polikliniğimizde Dünya Sağlık Örgütü onaylı dezenfeksiyon ürünleriyle düzenli olarak ortam dezenfeksiyonu yapılmaktadır.
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-1.png
  Maske
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-1.png
  Sosyal Mesafe
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-2-1.png
  1 kişi/4 m2
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-3-1.png
  Doğal Havalandırma
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/EKIPMAN-DEZENFEKSIYON.png
  Ekipman Dezenfektasyonu
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-5-1.png
  Personel Kişisel Hijyen

  Randevu Al
  0212 679 39 00

  Hemen Ara Bilgi Al
  İmplant İçin
  Hizmetler İçin
  × WhatsApp İletişim