Gebelik Testi -

Gebelik Testi 

Hamilelik şüphesi olan ya da bebek sahibi olmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla kullanılan gebelik testi, iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Bu uygulamalardan biri, kanda gebelik testidir. Kan tahlili yapılıyormuş gibi alınan kan örneği, laboratuvarda incelenir. Diğer uygulaması ise, idrarda gebelik testidir. Bu testleri eczanelerden kolaylıkla temin edebilir ve birkaç damla idrar damlatarak sonucu kısa sürede görebilirsiniz. Her iki test de hamilelik şüphesi bulunan kişilerin başvurduğu çözümler arasında yer alır. Bu testlerin doğru bir şekilde ve doğru bir zamanda uygulanması, sonuçların güvenirliği açısından oldukça önemlidir. 

Hamileliğin başlamasıyla birlikte Beta – HCG hormonu vücutta artmaya başlar ve bu hormonun kan ya da idrardaki miktarının ölçülmesiyle gebeliğin varlığı tespit edilir. Gebeliğin bu şekilde tespit edilmesinde gebelik testleri kullanılır. Beta – HCG hormonu hamilelikle ilişkilendirilse de farklı hastalıkların bu hormonun artması farklı hastalıkların da belirtisi olabilir. Bundan dolayı bu hormonun yüksek olması hamilelik olasılığını artırsa da detaylı olarak araştırılması gerekir. Kanda gebelik testi daha güvenilir sonuçlar vermesine rağmen hastaneye gitmenin gerekmemesi, kolaylıkla temin edilebilmesi nedenlerinden dolayı çoğu kişi idrarda hamilelik testlerini tercih ediliyor. 

Gebelik şüphesi olan kişilerin öncelikli olarak tercih ettiği idrarda hamilelik testi, bir miktar idrarın kit üzerine damlatılmasıyla sonuç verir. İdrardaki Beta – HCG miktarına göre pozitif ( çift çizgi ) ya da negatif ( tek çizgi ) olarak sonuçlanır. Hamile olmayan sağlıklı kadınlarda Beta – HCG hormonunun miktarı 0 – 10 mIU/mL aralığındadır. Hamileliğin başlamasıyla birlikte bu miktar hızlı bir şekilde artar. İdrar hamilelik testlerinin güvenirlik oranı yüksek olsa da bazen yanlış sonuçlar verebilir. Bu yüzden kesin sonuçlar için kan testlerine başvurabilir ve ardından ultrason hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/12/kanda-gebelik-testi.jpg

Kanda Gebelik Testi

En güvenilir gebelik testi yöntemi, kanda hamilelik testi yaptırmaktadır. Bu testi yaptırmak için bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Koldan alınan bir tüp kanla gerçekleştirilen hamilelik testinin sonucu genellikle aynı gün çıkmaktadır. Aktif cinsel hayatı olan ve üreme çağındaki kadınların Beta – HCG hormonunun yüksek olması, genellikle hamileliğin pozitif olduğu anlamına gelir ve bu hormonun miktarı da hamileliğin haftası hakkında bilgi verir. Beta – HCG hormonuna göre hamilelik haftaları;

3 haftalık hamilelikte 5 – 50 mIU/L

4 haftalık hamilelikte 5 – 426 mIU/L

5 haftalık gebelikte 18 – 7340 mIU/L

6 haftalık gebelikte 1080 – 56500 mIU/L

7 – 8 haftalık hamilelikte 7650 – 229000 mIU/L

9 – 12 haftalık hamilelikte 25700 – 288000 mIU/L

13 – 16 haftalık gebelikte 13300 – 254000 mIU/L

17 – 24 haftalık gebelikte 4060 – 165400 mIU/L

25 – 40 hagtalık hamilelikte 3640 – 117000 mIU/L

Dış ve boş gebelik gibi sağlıklı gerçekleşmeyen gebeliklerde de bu hormon düzeyi yükselir. Sağlıklı bir hamileliğin tespit edilmesi için ultrason hizmetinden yararlanılır ve bebeğin kalp atışları duyulması amaçlanır. Gebelik testinin pozitif çıkması durumunda testin bir iki gün sonra yeniden yapılması önerilir. 

Hızlı İletişim Formu

Sağlık durumlarınızla ilgili doktorlarımıza ve uzmanlarımıza danışmak ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/hizli-iletisim-formu.jpg

  İdrarda Gebelik Testi

  Gebelik şüphesi olan kişilerin en yaygın kullandığı idrarda hamilelik testi, tüm eczanelerde bulunabiliyor. İdrarda gebelik testinin fiyatının uygun olması ve kolaylıklı bulunabilmesi en çok tercih edilme sebepleri arasında yer alır. Kanda gebelik testi gibi idrarda gebelik testi de kandaki Beta – HCG hormonunun düzeyini ölçerek hamileliğin varlığıyla ilgili sonuç verir. İdrarın, kitte bulunan yere damlatılması sonucunda gebelik testinin pozitif ya da negatif sonucuyla karşılaşabilirsiniz. İdrarda gebelik testi sonucun çıkması genellikle 10 – 15 dakikadır. 

  İdrarda gebelik testinin ne zaman uygulanması gerektiğiyle ilgili kesin bir bilgi yoktur, her zaman uygulanabilir. Ancak ilk idrarın yoğunluğunun çok olması nedeniyle sabah ilk idrarla hamilelik testinin yapılması önerilir. Hamilelik testinin pozitif çıktığını çift çizgiden, hamilelik testinin negatif çıktığını tek çizgiden anlayabilirsiniz. Hamilelik testinin ikinci çizgisinin silik çıkması, gebeliğin erken dönemlerinde yapılmasına bağlı olarak Beta – HCG seviyesinin düşük olmasındandır. Hamilelik testinde tüm çizgilerin silik çıkması ise, testin geçersiz olduğunu ve tekrarlanması gerektiğini ifade eder. 

  Siz de hamilelik belirtileri yaşıyor ya da bebek sahibi olmak istiyorsanız sağlık kuruluşuna başvurarak muayene olabilir ve hamilelik testi yaptırabilirsiniz. İdrarda hamilelik testinin pozitif çıkması durumunda da sağlık kuruluşlarında kan testi yaptırmak ve muayene olmak için randevu almalısınız.

  idrarda-hamilelik-testi

  Randevu Al
  0212 679 39 00

  Düzenli Dezenfeksiyon
  Hijyenik Ortam

  Covid 19 tedbirlerimiz çerçevesinde polikliniğimizde Dünya Sağlık Örgütü onaylı dezenfeksiyon ürünleriyle düzenli olarak ortam dezenfeksiyonu yapılmaktadır.
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-1.png
  Maske
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-1.png
  Sosyal Mesafe
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-2-1.png
  1 kişi/4 m2
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-3-1.png
  Doğal Havalandırma
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/EKIPMAN-DEZENFEKSIYON.png
  Ekipman Dezenfektasyonu
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-5-1.png
  Personel Kişisel Hijyen

  Randevu Al
  0212 679 39 00

  Hemen Ara Bilgi Al
  İmplant İçin
  Hizmetler İçin
  × WhatsApp İletişim