Porselen Diş Dolgusu Tedavisi | Yeşiltepe Polikliniği

Porselen Dolgu

Son yıllarda diş hekimlerinin fazla diş kaybı olan hastalarında tercih ettiği yöntemlerin başında porselen dolgu gelir. Genellikle arka dişlerin çiğneyici yüzeylerinin eksikliğini gidermede ve ön dişlerin eksikliğini tamamlamada tercih edilen bir yöntemdir. Çürük ya da kırılma sebebiyle doğal dişin yüzeyinin yarısından fazlasının zarar görmesi durumlarında porselen dolgu yöntemi tercih edilir. Bu yöntemin tercih edilme sebebi ise çok fazla madde kaybı olan normal dolgu sebebiyle kırılmasını engellemektir. Özellikle derin dolgu temizliği ve kanal tedavisi gibi uygulamaların sonrasın dişte aşırı madde kaybı olduğu için duvarları azalır ve incelir.

Porselen tarzı dolgu dişin boş olan kısmının ölçüsü alınarak uygulandığı için daha hızlı uyum sağlayarak hastanın adaptasyon sürecini hızlandırır. Bu ölçüler bilgisayar ortamında alındığı için herhangi bir uyumsuzluk olmadan mükemmel bir şekilde dişe oturur. Aynı zamanda oldukça dayanıklı olan bu dolgular zirkonyum kaplama benzeri bir işlem olduğu için hemen hemen her dişte tercih edilebilir. Emax Veneer kaplama gibi bir yöntem olsa da genel olarak diş eksikliğini giderme konusundaki en sağlıklı yöntemdir. Siz de Yeşiltepe Polikliniği ile dişleriniz için en uygun olan kaplama ve dolgu yöntemini bulabilirsiniz.

porselen-dolgu

Porselen Dolgu Nasıl Yapılır?

Genellikle çok fazla madde kaybı olan hastalar için uygun olan porselen dolgu, yapımı ve uygulaması oldukça kolay bir yöntemdir. Öncelikle her uygulamada olduğu gibi diş hekiminiz tarafından muayene edildikten sonra dişin bu uygulamaya uygun olup olmadığı belirlenir. Eğer uygunsa daha sonra porselenden yapılan dolgu için dişte bir boşluk hazırlanır ve bu boşluğa dolgunun nasıl oturtulması gerektiği belirlenir. Bu aşamada ve ölçümler sırasında genellikle bilgisayar yönteminden yararlanılır. Ölçü alınıp laboratuvara gönderildikten sonra buna uygun dolgu hazırlanır. Bu aşamaların tamamı ilk seansta hazırlanır. İkinci seansta ise hazırlanan porselen dolgu hastaya uygulanır ve kullanılmaya başlanır.

Oldukça dayanıklı ve adaptasyonu kolay bir uygulama olduğu için kullanan kişi direkt normal yaşantısına devam edebilir. Zirkonyumdan yapılan kaplama gibi dayanıklı ve estetik bir görünüm sunan bu uygulama birçok hasta ve hekim tarafından tercih edildiği için siz de Yeşiltepe Polikliniği ile bu dolguyu yaptırabilirsiniz.

Hızlı İletişim Formu

Sağlık durumlarınızla ilgili doktorlarımıza ve uzmanlarımıza danışmak ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/hizli-iletisim-formu.jpg

  Porselen Dolgunun Avantajları Nelerdir?

  Son yıllarda diş hekimlerinin diş kırıkları ve diş aralarındaki boşlukların giderilmesi için tercih ettiği yöntemlerden biri zirkonyum kaplama diğeri ise porselen dolgudur. Inley onley dolgu olarak da isimlendirilen bu dolgu yönteminin birçok avantajı bulunur. Diş hekimlerinin ve hastaların tercih etmesinin başlıca sebebi hızlı bir uygulama olmasıdır. İki seansta rahatlıkla tamamlanabilir. Kompozit dolgulara nazaran daha sağlıklı ve uzun ömürlü, amalgam dolgulara nazaran da biyolojik uyumlulukları daha fazla olduğu için birçok hekimin öncelikli tercihidir.

  Diş ve diş eti ile büyük oranda uyum sağladığı için dişin kenar yapısını korur. Bunun haricinde porselen tarzındaki dolgu oldukça dayanıklı olduğu için arka dişlerde de rahatlıkla kullanılabileceği gibi kenar sızıntılarına imkan vermediği için çok kullanışlıdır. Ayrıca sağlam olduğu için dişte kırılmaları engellerken çiğnemede rahatlık sağlar. Bu dolgu yönteminin kullanıldığı dişlerde de direnç daha yüksektir. Ayrıca çay, sigara ve kahve gibi renk veren maddelerden etkilenmeden uzun yıllar güvenle kullanılabilir. Tekrar tekrar cilalama yapılabileceği için bu uygulama sayesinde oluşan herhangi bir leke varsa bu giderilir ve yeni leke oluşumu da önlenmiş olur. Bu dolgu yöntemi diğer yöntemlere nazaran daha estetik olmasının yanı sıra doğal diş görünümünü yansıttığı için çokça tercih edilir. Temizliği kolay yapılabilir ve ekstra bir ağırlık hissi oluşturmaz. Emax Veneer kaplama benzeri olsa da yöntem ve görünüm farklıdır. Bu sebeple en doğru bilgiyi almak ve size uygun olan dolguyu yaptırmak için Yeşiltepe Polikliniği sayfasından yararlanabilirsiniz.

  porselen-dis-dolgusu

  Randevu Al
  0212 679 39 00

  Düzenli Dezenfeksiyon
  Hijyenik Ortam

  Covid 19 tedbirlerimiz çerçevesinde polikliniğimizde Dünya Sağlık Örgütü onaylı dezenfeksiyon ürünleriyle düzenli olarak ortam dezenfeksiyonu yapılmaktadır.
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-1.png
  Maske
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-1.png
  Sosyal Mesafe
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-2-1.png
  1 kişi/4 m2
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-3-1.png
  Doğal Havalandırma
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/EKIPMAN-DEZENFEKSIYON.png
  Ekipman Dezenfektasyonu
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-5-1.png
  Personel Kişisel Hijyen

  Randevu Al
  0212 679 39 00

  İnley Onley Dolgu Ne Demektir?

  Porselen tarzındaki dolgu için kullanılan birkaç farklı terim vardır. Bir tanesi inley diğeri ise onley dolgudur. Eğer diş hekiminiz inley dolgu terimini kullanıyorsa bu dişin iç kısmına yerleştirilecek olduğu anlamına gelir. Yani dişin iç kısmında bir alan hazırlanır ve çevresi dişin kendisi ile çevrilidir. Eğer onley terimini kullanıyorsa porselen dolgu, dişin bir veya daha fazla duvarının eksikliğini düzelteceği anlamına gelir. Bu iki terimin dışında bir de overlay dolgu yöntemi bulunur. Bu da özellikle kanal tedavisi uygulanmış olan dişlerin yüzeyinin kaplanması anlamına gelir. Bu yöntemin tercih edilmesinin sebebi ise dişin tüm çiğneme kuvvetlerini homojen bir şekilde dişin yüzeyine dağıtılacak uygulamanın yapılmasıdır. Bu sayede dişte oluşabilecek kırık, çatlak gibi sorunların önüne geçmek için tercih edilen bir yöntemdir. Son olarak tabletop adı verilen bir uygulama bulunur. Bu uygulama genellikle diş sıkma, asidik gıda tüketimi, sert diş fırçalama ve dikey olarak boyut yükseltme işlemleri için tercih edilir. Tüm bu olumsuz ve istenmeyen durumlar sebebi ile madde kaybına uğramış olan dişlerin çiğneyici yüzeylerini onarmak için kullanılır.

  Tabletop yöntemi de Emax Veneer kaplama benzeri bir malzeme kullanılarak yapılır. Zirkonyum kaplama yönteminden farklı birçok yönteme sahip olsa da hastalar ve hekimler tarafından aynı oranda tercih edilir. Hem kullanışlı hem de sağlam olması da bu yöntemin tercih edilme sebeplerinin başında gelir. Siz de Yeşiltepe Polikliniği ile ihtiyacınız olan porselen tarzı dolgu yöntemini bulup kolayca yaptırabilirsiniz.

  Hemen Ara Bilgi Al
  İmplant İçin
  Hizmetler İçin
  × WhatsApp İletişim