İşe Giriş Sağlık Raporu - Hemen Alın | Yeşiltepe Polikliniği

İşe Giriş Sağlık Raporu Nedir?

Kanunlar gereğince işletmelerin çalışanları işe alması için gerekli görülen sağlık raporlarından biri olan işe giriş sağlık raporuna, özellikle de çok tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda yer alan işletmelerin önem vermesi gerekir. İşe giriş sağlık raporu çeşitli sağlık kurum ve kuruluşlarından temin edilebilir. Genel bir sağlık taraması olarak nitelendirilen işe giriş sağlık raporu sağlık ocaklarından, hastanelerden ya da mobil sağlık araçlarından da temin edilebilmektedir. Bu rapor, kişinin işe uygun olup olmadığının tespit edilmesi için zorunludur. İşe uygun olmayan kişiler, kendisinin ve çevresindekilerin sağlığını ve güvenliğini tehlikeye sokabilir. Kişinin işe uygun olduğunun tespit edilmesiyle iş akışının düzenli ve sorumsuz bir şekilde yürütülmesi sağlanır. 

OSGB sağlık raporu vermeye yetkisi bulunan Yeşiltepe Polikliniği’nin işe giriş sağlık raporu vermeye de yetkisi bulunmaktadır. İşe giriş sağlık raporu içerisinde işe girecek kişinin göz taraması, iç organ taraması, tahlil değerleri ve daha pek çok tahlil sonucu görülebilir. Özellikle de ağır sanayi, fabrika, inşaat gibi yerlerde çalışacak kişiler için büyük önem arz eder. Bu raporla birlikte kişide nefes darlığı rahatsızlığı, duyma bozukluğu, görme problemi gibi rahatsızlıkların olup olmadığı tespit edilir. İş yerinde oluşabilecek herhangi iş rahatsızlığı ya da iş kazasında sorumluluk işverene yüklenir. Ayrıca kaza geçiren işçinin sağlık raporuna bakılarak da duruma uygun hareket edilip edilmediği tespit edilir. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda işverenin mutlaka işe giriş sağlık raporu talep etmesi gerekir.

ise-giris-raporu

İşe Giriş Sağlık Raporu Nereden Alınır?

İşe giriş sağlık raporu hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de, işe giriş sağlık raporunun nereden alındığıdır. Herhangi bir işletmeye iş başvurusu yapıldığında işe giriş için talep edilen belgeler arasında işe giriş sağlık raporu da yer alır. İşe giriş sağlık raporu vermeye yetkili pek çok sağlık kurum ve kuruluşu vardır. Sağlık ocakları, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ya da özel üniversiteler işe giriş sağlık raporu vermeye yetkilidir. 

İşe giriş sağlık raporu için göz taraması, işitme testi, kan tahlili, solunum fonksiyon testi gibi tahliller istenmektedir. Bu yüzden talep edilen test ve tahlillerin yapıldığı sağlık kuruluşlarını tercih ederek zamanınızı daha verimli kullanabilirsiniz. İşe giriş sağlık raporu kapsamında talep edilen tüm bilgilerine eksiksiz ve doğru doldurmanız gerekir. 

Hızlı İletişim Formu

Sağlık durumlarınızla ilgili doktorlarımıza ve uzmanlarımıza danışmak ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/hizli-iletisim-formu.jpg

  İşe Giriş Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi

  İşe giriş sağlık raporu alarak işe giren kişilerin dikkat etmesi gereken bir nokta da, işe giriş raporlarının geçerlilik süresidir. İşe giriş sağlık raporlarının geçerlilik süresi, iş sınıfına ve alanına göre değişiklik göstermektedir. 

  İşe giriş sağlık raporunun geçerlilik süresi çok tehlikeli sınıfta yer alan kişiler için 1 yıl, tehlikeli sınıfta yer alan kişiler için 3 yıl ve az tehlikeli sınıfta yer alan kişiler için de 5 yıldır. Bu durumlara ek olarak hekimin gerekli gördüğü takdirde işe giriş sağlık raporlarının geçerlilik süresi kısalabilir ya da uzayabilir. Ayrıca kişilerin sağlık durumlarda herhangi bir değişiklik meydana geldiğinde işe giriş sağlık raporunun tekrar alınması gerekir.

  Geçerlilik süresi dolan sağlık raporunun güncellenmesi gerekir. Güncellenmeyen işe giriş sağlık raporları geçerliliğini yitirir ve işverene ve işçiyi ceza uygulanmasına sebep olur. İşe giriş sağlık raporu fiyatları uygulanan testlere, tahlillere, iş alanına ve grubuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bizimle iletişime geçerek işe giriş sağlık raporu ücretleri 2022 hakkında bilgi alabilirsiniz.

  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/12/İse-giris-saglik-raporu.jpg

  İşe Giriş Sağlık Raporu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  İşe giriş sağlık raporu hakkında merak edilen pek çok nokta vardır. İşe giriş sağlık raporu hakkında bilinmesi gereken en önemli noktalardan biri de, işe giriş sağlık raporu almak ya da talep etmek kanunen zorunludur. Bu rapor olmadan işe giriş süreci tamamlanmamaktadır, tamamlanması da suçtur. İşe giriş sağlık raporu, çalışan kişilerin iş yerinde maruz kalabilecekleri sağlık risklerine karşı koruma sağlar, işçinin güvencesidir. İşçilerin güvenliklerinin ve sağlık durumlarının kontrol altında tutulması için oldukça önemli bir rapordur.

  Randevu Al
  0212 679 39 00

  Düzenli Dezenfeksiyon
  Hijyenik Ortam

  Covid 19 tedbirlerimiz çerçevesinde polikliniğimizde Dünya Sağlık Örgütü onaylı dezenfeksiyon ürünleriyle düzenli olarak ortam dezenfeksiyonu yapılmaktadır.
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-1.png
  Maske
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-1.png
  Sosyal Mesafe
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-2-1.png
  1 kişi/4 m2
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-3-1.png
  Doğal Havalandırma
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/EKIPMAN-DEZENFEKSIYON.png
  Ekipman Dezenfektasyonu
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-5-1.png
  Personel Kişisel Hijyen

  Randevu Al
  0212 679 39 00

  İşe girmek için sağlık raporunu işyeri hekiminizden ya da az tehlikeli iş grubu için aile sağlık merkezinden alabilirsiniz. Yeşiltepe Polikliniğinin de işe girmek için sağlık raporu vermek yetkisi bulunmaktadır. Başvurarak kısa sürede tüm testleri yaptırabilir ve işe giriş sağlık raporunuzu alabilirsiniz.
  Sağlık raporu almak için öncelikle kimliğinizle sağlık kurumuna müracaat etmeniz gerekir. Hekiminiz sağlık raporunun istenme nedenine bağlı olarak gerekli testlerin ve tahlillerin yapılması için gerekli işlemleri başlatacaktır. Gerekli tahlilleri ve testleri yaparak uygun görülmesi halinde raporunuzu alabilirsiniz.
  İşe giriş sağlık raporunun geçerlilik süresi genellikle 1 yıldır. Çok tehlikeli iş sınıfında yer alan sağlık raporlarının geçerlilik süresi de 1 yılken tehlikeli iş sınıfında yer alan sağlık raporlarının geçerlilik süresi 3 yıldır.
  İşe girecek kişilerin 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 15. maddesine göre işe giriş sağlık raporu almak zorunludur. Bu yükümlülüğü yerine getirmek işverene aittir ve işe başlamadan önce mutlaka işçi gerekli tetkikleri ve muayeneleri yaptırmalıdır.
  Bazı istisnai durumlar hariç kimlik kartınız işe giriş sağlık raporu almak için yeterli olacaktır. Kimliğinizle birlikte sağlık kurumuna başvurarak işe giriş sağlık raporunuzu alabilirsiniz.
  Hemen Ara Bilgi Al
  İmplant İçin
  Hizmetler İçin
  × WhatsApp İletişim