Ultrason - Gelişmiş Teknolojik Cihazlar | Yeşiltepe Polikliniği

Ultrason

Günümüzde en yoğun olarak kullanılan görüntüleme tekniklerinin başında ultrason yöntemi gelir. Yüksek frekanslı ses dalgalarının kullanılmasıyla gerçekleştirilen bu görüntüleme yönteminin bilinen bir yan etkisi mevcut değildir. Bu nedenle hamilelik döneminde de tercih edilir. Polikliniğimizde tüm tıbbi tahliller ve görüntüleme seçenekleri mevcuttur. Bu görüntüleme hizmeti, polikliniğimizde hamilelik döneminin yanı sıra birçok alanda da kullanılır.

Ultrasonun yaygın olarak kullanıldığı alanlar şu şekilde sıralanabilir; enfeksiyon, şişlik ve ağrı gibi rahatsızlıkların nedenlerinin tespit edilmesinde, böbrekler, yumurtalıklar, testis, mesane, pankreas, dalak, safra kesesi ve karaciğer gibi organların görüntülenmesinde, kalp ile ilgili; kapakçık işlevi, yetersizlik, anormallik ve kapakçık kan sızıntıları problemlerinin tespit edilmesinde ve kalp krizi sonrasında kalbin genel durumunun görüntülenmesi şeklindedir. Ayrıca göz yumrularının detaylı bir şekilde incelenmesinde, paratiroid ve tiroid incelemelerinde, eklem iltihaplarının incelenmesi ve değerlendirilmesinde, meme biyopsisi ile ince uçlu iğne kullanılan iğne biyopsilerinde, yumuşak dokularda meydana gelen tümörlerin tespitinin yanı sıra gebelik döneminden önce rahim ve yumurtalıkların durumu, gebelikte ise yavaş yavaş büyüyen bebeğin kalça, omurga ve beyin gelişimini takip etmek için kullanılır. Radyasyon riski bulunmayan bu cihaz ile polikliniğimizin birçok alanında hizmet veriyoruz. Kaliteli hizmetlerimizden faydalanmak için polikliniğimizden randevu alabilirsiniz.

ultrason-nedir

Ultrason Çeşitleri Nelerdir?

Vücudun birçok bölümünü görüntülemek için kullanılan ultrasonun birden fazla çeşidi bulunur. Polikliniğimizde ultrasonun yanı sıra geniş kapsamlı sağlık raporu hizmetleri de mevcuttur. Bazı ultrason çeşitleri ve işlevleri şu şekilde sıralanabilir:

Abdominal Ultrason:  Safra kesesi, safra kanalları, karaciğer, pankreas, mesane, böbrekler ve dalak gibi iç organların görüntülenmesinde kullanılır.

Obstetrik Ultrason: Hamilelik döneminin ilk haftalarından itibaren yapılan ultrasonografi incelemesidir. Bu görüntüleme ile hamile kalınan haftanın tahmini, fetus pozisyonu, konjenital anormallikler, plasenta pozisyonu ve çoğul gebelik tespitini yapmak mümkündür.

Pelvik Ultrason: Yumurtalıklar, rahim, prostat bezi ve mesane incelemeleri için kullanılan pelvik ultrason ile embriyo ve fetusun sağlığı da izlenebilir.

Renkli Doppler Ultrason: Kan akışının ölçülmesi, görselleştirilmesi, hızı ve hareket yönünün belirlenmesi için kullanılır. Riskli gebelik olasılıklarında, bebeğin gelişim geriliği riskini belirlemek için de kullanılır.

Ekokardiyografi- Eko (EKG): Ses dalgaları ile Kardiyovasküler sistem görüntülerini oluşturmak için kullanılır. Kalp ultrasonu olarak bilinir.

Transvajinal Ultrason: Kadın üreme organlarının detaylı bir şekilde incelenmesine olanak sağlar. Pelvik görüntülemeden daha detaylı bilgiler verir.

Transrektal Ultrason: Prostat bezinin incelenmesi için kullanılır.

Meme Ultrasonu: Memenin incelenmesi için kullanılır. Mamografik incelemeler ile birlikte yapılması, doğru tanı konulmasına yardımcı olur.

Karaciğer Ultrasonu: Karaciğerin şeklini ve işlevini incelemek için kullanılır. Ayrıca tümör tespitlerinde de etkilidir.

Böbrek Ultrasonu: Böbreklerin şeklini, boyutunu ve işlevini incelemenin yanı sıra tümörlerin, kistlerin ve böbrek taşlarının tespit edilmesinde de etkilidir.

Tiroid Ultrasonu: Nodül ve kistlerin kontrol edilmesinde kullanılır.

Hızlı İletişim Formu

Sağlık durumlarınızla ilgili doktorlarımıza ve uzmanlarımıza danışmak ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/hizli-iletisim-formu.jpg

  Ultrasondan Önce Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

  Ultrason, büyük bir ön hazırlık gerektirmeyen bir görüntüleme yöntemidir. Bazı durumlarda, görüntüleme yapılan bölgeye özel hazırlıklar talep edilebilir. Örneğin; açlık, mesanenin boş veya dolu olması istenebilir. Görüntüleme yapılan alanlara elektronik cihazlar ile girmemek önemlidir. Ayrıca küpe ve kolye gibi takıların da çıkarılması gerekir. Görüntülemeden önce kullanılan bitkisel takviye veya ilaçların mutlaka doktora bildirilmesi gerekir. Görüntülemeler yaklaşık 30 ila 60 dakika arası sürebilir. Bu tamamen görüntülenen bölgeye ve görüntüleme amacına bağlıdır.

  Görüntüleme sonuçlarına ait raporlar gün içinde veya ertesi gün hazır olabilir. Sağlığınızı korumak için hizmetlerimizden yararlanmak için polikliniğimizden randevu alabilirsiniz. Kaliteli hizmet anlayışımız ve uzman ekiplerimiz ile sağlığınıza verdiğimiz değeri aldığınız hizmetin her anında kolaylıkla görebilirsiniz.

  ultrason-hizmeti

  Randevu Al
  0212 679 39 00

  Düzenli Dezenfeksiyon
  Hijyenik Ortam

  Covid 19 tedbirlerimiz çerçevesinde polikliniğimizde Dünya Sağlık Örgütü onaylı dezenfeksiyon ürünleriyle düzenli olarak ortam dezenfeksiyonu yapılmaktadır.
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-1.png
  Maske
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-1.png
  Sosyal Mesafe
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-2-1.png
  1 kişi/4 m2
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-3-1.png
  Doğal Havalandırma
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/EKIPMAN-DEZENFEKSIYON.png
  Ekipman Dezenfektasyonu
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-5-1.png
  Personel Kişisel Hijyen

  Randevu Al
  0212 679 39 00

  Hemen Ara Bilgi Al
  İmplant İçin
  Hizmetler İçin
  × WhatsApp İletişim