Sünnet Nedir ve Nasıl Yapılır? | Yeşiltepe Polikliniği

Sünnet

Diğer dünya ülkelerinde ve ülkemizde yaygın olarak uygulanan sünnet, cerrahi bir operasyondur. Erkek çocukları penisinin ucunda bir deri parçası ile doğar. Bu deri parçası idrar çıkış deliğinin tam üzerinde bulunur. Burada idrar deliğinin üzerinin kapanmasına neden olduğu için mikroorganizmaların üremesine uygun bir ortam yaratılmasına olanak sağlar. Erkek çocuklarının gelecekte enfeksiyon ve idrar yolları problemleri yaşamaması için bu deri parçası küçük yaşlarda cerrahi bir operasyonla alınır. Her türlü operasyondan sonra yara bakımı son derece önemlidir. Polikliniğimizde sunulan evde sağlık hizmetlerimiz arasında bulunan yara bakımı hizmetini dilerseniz evinizin konforundan ayrılmadan alabilirsiniz. Penis ucuna yapılan cerrahi operasyon son derece önemli bir işlemdir. Bu nedenle sadece çocuk cerrahları veya  üroloji uzmanları tarafından yapılması gerekir. Operasyondan sonraki iyileşme sürecinde de bakım ve pansuman işlemlerinin dikkatli bir şekilde yapılması önemlidir. Operasyon geçiren çocuğun sağlığını korumak için pansuman işlemlerinin profesyoneller tarafından yapılması daha faydalıdır. Erkek çocuklarının gelecekteki yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla yapılan bu operasyon için polikliniğimizi tercih edebilirsiniz. Bazı durumlarda penis ucundaki deri parçasının doğum sonrasında hemen alınması gerekir. Bu yöntem genellikle idrar deliğini tam kapatan ve gergin deri parçası söz konusu olduğunda uygulanır. Gergin deri parçası, idrar çıkışını engellediği için bir takım ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur.

https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/11/Yeni-Proje-2.jpg

Sünnet Nasıl Yapılır?

Penis ucunda bulunan deri parçasının alınmasında birden fazla yöntem kullanılır. Fakat günümüzde, konunun uzmanları tarafından daha çok modern cerrahi yöntemler tercih edilir. Çünkü bu yöntemlerin yan etkileri az ve güvenilirlik oranı yüksektir. Deri parçasının alınmasında sonra tam iyileşme 3 ila 7 gün arasında gerçekleşir. Bu süre zarfında penis ucunda ağrı, şişlik ve renk değişiklikleri görülebilir. Genellikle kırmızı renkte veya çürümüş şekilde görünür. Zaman geçti iyileşme sağlanır. Polikliniğimizde gerçekleştirilen operasyonlardan önce tüm tahliller veya acil muayene de yapılır. Hastaların kan değerleri operasyona ışık tutar. Günümüzde en sık kullanılan sünnet yöntemleri şunlardır:

Cerrahi Yöntem: Penis ucundaki deri parçasının cerrahi yollardan kesilmesiyle gerçekleştirilir. Kesilen uçlar birbirine dikilir. Bu işlemin gelişim için olumsuz herhangi bir yan etkisi yoktur.

Koter veya Lazer Yöntemi: Deri parçasının elektrikli aletler ile kesilmesi yöntemidir. Bu yöntemin kalıcı sakatlıklara neden olma riski yüksektir. Bu yüzden uygulanması pek tavsiye edilmez.

Çan Yöntemi: Penis ucundaki fazla derinin iki metal plaka arasına sıkıştırılıp dışarıda kalan kısmının kesilmesi yöntemiyle uygulanır. Bu yöntemde kanama riski bulunmaz. Bu nedenle tecrübeli kişiler tarafından uygulanması sakıncalı değildir.

Hızlı İletişim Formu

Sağlık durumlarınızla ilgili doktorlarımıza ve uzmanlarımıza danışmak ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/11/Sünnet-nedir.jpg

  Sünnet Yaptırmak İçin En İdeal Yaş Hangisidir?

  Erkek çocuğu sahibi olan ailelerin en çok merak ettiği konulardan biri ideal sünnet yaşıdır. Cerrahi müdahale ile gerçekleştirilen bu operasyon için tıbbi ve teknik açıdan bir yaş söz konusu değildir. Bu nedenle operasyon yaşı tamamen çocuğun fiziksel gelişimine ve ailenin kararına bağlıdır. Fakat bu operasyon psikolojik olarak değerlendirildiğinde; çocuğun cinsel kimliğinin ve bilincin yeni yeni oluşmaya başladığı zaman aralığında sünnet ettirilmesi önerilmez. Bu zaman aralığı 2,5 ila 5 yaş arasına denk gelir.

  Bu yaş aralığında geçirilen cerrahi operasyonlar ve ameliyatlar çocuklarda travmalara neden olabilir. Travmalar, çocukların psikolojik gelişimini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle bu tür operasyonlar için doğumdan sonraki ilk 18 ay ve bilinç kazandıktan sonraki yıllar uygundur. Ülkemizde ailelerin büyük çoğunluğu bu operasyonu 3 ila 6 yaş arasında yaptırmayı tercih eder. Penisin üzerindeki deri parçasının alınması operasyonu lokal anestezi ile gerçekleştirilir.

  Fakat bilinci gelişmemiş çocuklara lokal anestezi ile operasyon yapmak biraz güçtür. Bu nedenle bu yaş aralığının operasyonları genellikle genel anestezi ile yapılır. Ayrıca operasyondan sonraki dönemde çocukların aşırı hareketli olması idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir. İdeal sünnet yaşına karar vermek için bütün olasılıkların göz önünde bulundurulup değerlendirilmesi çocuk için faydalı olur.

  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/11/Sünnet-ne-zaman-yapilir.jpg

  Randevu Al
  0212 679 39 00

  Düzenli Dezenfeksiyon
  Hijyenik Ortam

  Covid 19 tedbirlerimiz çerçevesinde polikliniğimizde Dünya Sağlık Örgütü onaylı dezenfeksiyon ürünleriyle düzenli olarak ortam dezenfeksiyonu yapılmaktadır.
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-1.png
  Maske
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-1.png
  Sosyal Mesafe
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-2-1.png
  1 kişi/4 m2
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-3-1.png
  Doğal Havalandırma
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/EKIPMAN-DEZENFEKSIYON.png
  Ekipman Dezenfektasyonu
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-5-1.png
  Personel Kişisel Hijyen

  Randevu Al
  0212 679 39 00

  Hemen Ara Bilgi Al
  İmplant İçin
  Hizmetler İçin
  × WhatsApp İletişim