INR Testi ( Kan Pıhtılaşma Testi ) | Yeşiltepe Polikliniği

İnsan vücudundaki kanın pıhtılaşma süresi, sağlık açısından oldukça önemlidir. Kanın pıhtılaşma süresi de INR kan pıhtılaşma testleriyle ölçülür. INR değerinin yüksek ya da düşük olması, bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.  

Nasıl ki kanda bulunan glikoz miktarının belirlenmesi için şeker ölçümü testinin yapılması gerekiyorsa kanın pıhtılaşma süresinin ölçülmesi için de INR testinin uygulanması gerekir.  Kanın pıhtılaşma süresi, bazı hastalıklarının önlenmesi için oldukça önemlidir. Kan pıhtılaşma testleri her hastaya uygulanmaz, bu testlerin yapılması için bazı özel durumların oluşması gerekir. INR testi kime yapılır sorusunun cevabı; kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilere bu dönemde sıklıkla yapılır. Bu süreci hematoloji alanı takip eder. Hastaların kan sulandırıcı ilaç kullanmasının temel nedeni, kan pıhtılaşma oluşumunu azaltmaktadır. İlaçların işe yarayıp yaramadığı da INR kan pıhtılaşma testiyle tespit edilir. Kanamanın oluşmaması için kanın pıhtılaşması gerekir ancak bu pıhtılaşma da belli bir oranda olmalıdır.

inr-kan-pihtilasma-testi

INR Değeri Kaç Olmalıdır?

Özellikle kalp krizi geçirme riski ya da felç geçirme riski olan hastalara kan sulandırıcı ilaçlar verilmektedir. Verilen kan sulandırıcı ilaçların takibinin yapılması için bu dönemde sık sık kan pıhtılaşma testi uygulanır. Tansiyon ölçümü gibi INR sonucunun değerleri de çok yüksek ya da çok düşük olmamalıdır. Her hastalığa göre değişiklik gösteren kan pıhtılaşma testlerinin normal değeri 0.8 ile 1.1 aralığındadır. Hastanın kan sulandırıcı ilaç kullanması durumunda bu değerler 2.0 ile 3.0 aralığında değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda INR testlerinin sonuçları çok yüksek ya da çok düşük çıkabilir, bunun nedeninin mutlaka araştırılması gerekir. 

Hızlı İletişim Formu

Sağlık durumlarınızla ilgili doktorlarımıza ve uzmanlarımıza danışmak ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/hizli-iletisim-formu.jpg

  INR Yüksekliği Nedenleri

  INR değerinin yüksek çıkması, kanın pıhtılaşmasının yavaş olduğunu gösterir. Kan pıhtılaşma değerinin yüksek olması da iç kanama riskinin olduğuna işaret edebilir. İç kanama geçiren kişilere bu test uygulandığında genellikle değerler yüksek çıkar. İç kanama riski, testin değeri arttıkça artar. Pıhtılaşma testinin sonucunun yüksek çıkması genetik faktörlerle de ilgili olabilir.

  INR testinin yüksek çıkmasının diğer nedenleri;

  K vitamini eksikliği

  Kan kaybının yaşanması

  Protein eksikliği

  Kan kanseri 

  Hastanın kan sulandırıcı ilacı yanlış kullanması

  Bu nedenlere bağlı olarak kan pıhtılaşma testi yüksek çıkabilir. Kan sulandırıcı ilaçlar, mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bu ilaçları kullanan kişiler sıklıkla bu test uygulanır ve testin sonucunun yüksek çıkması beklenir.

  kan-pihtilasma-testi

  Randevu Al
  0212 679 39 00

  Düzenli Dezenfeksiyon
  Hijyenik Ortam

  Covid 19 tedbirlerimiz çerçevesinde polikliniğimizde Dünya Sağlık Örgütü onaylı dezenfeksiyon ürünleriyle düzenli olarak ortam dezenfeksiyonu yapılmaktadır.
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-1.png
  Maske
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-1.png
  Sosyal Mesafe
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-2-1.png
  1 kişi/4 m2
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-3-1.png
  Doğal Havalandırma
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/EKIPMAN-DEZENFEKSIYON.png
  Ekipman Dezenfektasyonu
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/04/DEZENFEKSIYON-IKONLAR_Calisma-Yuzeyi-1-kopya-5-1.png
  Personel Kişisel Hijyen
  https://yesiltepepoliklinigi.com/wp-content/uploads/2021/12/inr-testi.jpg

  INR Düşüklüğü Nedenleri

  INR değerinin normal değerlerinde altında olması durumunda INR düşüklüğü meydana gelir. Kan pıhtılaşma oranının düşük olması durumunda kan olması gereken fazla pıhtılaşır ve emboli adı verilen pıhtıların oluşmasına zemin hazırlar. Emboli adı verilen pıhtıların oluşması da pankreas kanseri ve kolon kanserinin olmasına sebep olmaktadır. Hastaların enfeksiyon kapması durumda da INR değeri düşük çıkabilir. Ayrıca kişinin doğum kontrol hapları kullanması ve K vitaminin aşırı derecede alınması da INR kan pıhtı testinin değerinin düşük çıkmasına sebep olabilir. K vitaminini aşırı derece tüketen ya da K vitaminini fazla olan kişilerin kan pıhtı testlerinin sonucu düşük çıkar. Kılcal damarlarda aşırı pıhtılaşmasının olması da testin sonucunun düşük olmasına yol açar. 

  Kan pıhtılaşma testinin yüksek ya da düşük çıkmasının nedenleri araştırılmalı ve gereken tedaviler uygulanmalıdır. 

  Randevu Al
  0212 679 39 00

  Hemen Ara Bilgi Al
  İmplant İçin
  Hizmetler İçin
  × WhatsApp İletişim