Tam Teşekküllü Sağlık Raporu Nedir ve Nasıl Alınır?

Tam Teşekküllü Sağlık Raporu Nedir ve Nasıl Alınır?

Yeşiltepe Polikliniği, tam teşekküllü sağlık raporu vermeye yetkili değildir. Bu yazıyla tam teşekküllü sağlık raporu hakkında bilgilenmenizi sağlamayı amaçlamaktadır. Kurumumuz bu hizmetle alakalı iletişim desteği vermemektedir.

İşe girerken, askere giderken, evlenirken ya da üniversiteye girerken en çok karşılaşılan sağlık raporları arasında yer alan tam teşekküllü sağlık raporu, kişinin sağlıklı olduğunu kanıtlar. Tam teşekküllü sağlık raporu ücreti uygulanacak tetkiklere ve istenen rapora bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu rapor uzman doktorlar tarafından verilmektedir.

Tam teşekküllü sağlık raporu veren hastanelerden raporunuzu alabilirsiniz. Belirlenen doktorlar tarafından muayene edildikten sonra onay almanız gerekir. Tam teşekküllü muayene olduktan sonra sağlık raporunun alınması gerekir. Alacağınız raporun detayına bağlı olarak alacağınız kuruluş ve işlemler değişiklik göstermektedir.

Tam teşekküllü sağlık raporu almak için öncelikle randevu oluşturarak belirlenen tarihlerde muayene olmanız gerekir. Böylece istenilen tetkiklerin yapılır. İstenilen rapor sağlık kurulundan talep ediliyorsa, heyet raporu gerektirebilir. Randevunuzu oluştururken bu ayrıntıya dikkat etmelisiniz.

 

Hangi Durumlarda Tam Teşekküllü Sağlık Raporuna İhtiyaç Duyulur?

Sağlık ve güvenliğin sağlanabilmesi için çoğu kurumda zorunlu tutulan tam teşekküllü sağlık raporu, ileride oluşabilecek problem ve kazalara karşı hayati önem taşımaktadır.

İşe giriş tam teşekküllü sağlık raporu, özellikle tehlikeli bir işte çalışan kişilerden talep edebilir. Bu işlerde kolunuzu kaybedebilir, bacağınız kesilebilir veya herhangi bir kaza geçirebilirsiniz.

Evlilik için gerekli belgelere arasında da sağlık raporu yer almaktadır. Nedeni ise, kişilerin birbirlerinden haberdar olmadığını hastalıkların belirlenmesidir. Evlilik için sağlık raporu, ileride oluşabilecek problemlerin önüne geçmek için önemli bir belgedir.

Askerlik görevini yerine getirecek kişilerden de sağlık raporu talep edilmektedir. Bu sağlık raporu aracılığıyla görevlere kişinin sağlığının el verip vermediğinin tespit edilmesidir. Sağlık açısından uygun olan kişiler askerlik görevini yerine getirebilmektedir.

 

Tam Teşekküllü Sağlık Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler ve Geçerlilik Süresi

Tam teşekküllü sağlık raporu veren hastanelere giderken yanınızda kimlik belgesi, iki adet fotoğraf, başvuru belgesi ve ödenecek ücret bulunması gerekir.

Tam teşekküllü sağlık raporlarının geçerlilik süresi, iş tehlikesine göre değişiklik göstermektedir. Sağlık Bakanlığı; çok tehlikeli olanlar (maden, inşaat, kimya fabrikaları), tehlikeli olanlar (üretim fabrikaları ve atölyeler), az tehlikeli olanlar (bürolar, ofisler) olarak işyerlerini üç kategoriye ayırmıştır. Çok tehlikeli grupta yer alan kişiler raporlarını her yıl, tehlikeli grupta yer alan kişiler raporlarını 3 yıl arayla, az tehlikeli grupta olan kişiler ise 5 yıl arayla raporlarını yenilemelidir.

 

Tam Teşekküllü Sağlık Raporu İçin Uygulanan Tetkikler

Tam teşekküllü sağlık raporu almak için bazı tetkiklerin uygulanması gerekir.

Akciğer grafisiyle akciğerin bütün yapısı incelenir ve ayrıca büyük damarlar, kalp ve kemikler de incelenir.

Hastanelerde KBB hekimleri tarafından işitme testi uygulanır. Böylece kişinin işitme derecesi ve kulakta ileride oluşabilecek problemler saptanır. Ehliyet sınavları, askerlik için oldukça önem taşıyan bir testtir.

Akciğere giren ve çıkan hava miktarının ölçülmesi amacıyla solunum fonksiyon testi yapılmaktadır. Çıkan sonuçlar aynı yaşa, kiloya ve cinsiyete sahip kişilerle karşılaştırılır ve belirlenir.  Özellikle tehlikeli işte çalışacak kişiler için hayati önem taşıyan bir testtir.

Hemogram, kan şekeri ve hemotoloji tahlillerini kapsayan kan tahlili yapılmaktadır. Evlilik raporu için de bu testler oldukça önemlidir.

Böbrek ve diyabet rahatsızlıklarının belirlenmesi amacıyla idrar tahlili yapılmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hemen Ara Bilgi Al
İmplant İçin
Hizmetler İçin
× WhatsApp İletişim