Gemi Adamı Sağlık Raporu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Gemi Adamı Sağlık Raporu

Yeşiltepe Polikliniği, gemi adam sağlık raporu vermemektedir. Bu yazı gemi adamı sağlık raporu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmanıza yardımcı olmaktadır. Bu hizmetle alakalı iletişim desteği vermemekteyiz. Gemi adamı sağlık raporu, gemilerde çalışmak için gerekli en önemli belgelerdendir. Başvuru yaptığınızda gemiye çalışmaya elverişli olduğunuzu kanıtlayan sağlık raporudur.

Her meslek dalında olduğu gibi denizcilikte de, gemide çalışmaya engel bir durumun olmadığını belgeleyen sağlık raporu istenmektedir. Bu gemi adamı olur sağlık raporu aracılığıyla ‘Ben sağlık açısından denizde çalışmaya elverişliyim, benim gemide çalışmamı engelleyecek herhangi bir sağlık problemim yok’ mesajı iletilmektedir.

Sadece gemilerde çalışmak isteyen kişilerden değil ayrıca denizcilik fakültesini kazanan kişilerden de kayıt için gerekli belgeler arasında talep edilmektedir. Gemi adamı sağlık raporu fiyatları, gemi adamı sağlık raporu veren hastaneler arasından değişiklik göstermektedir. Gemi adamı sağlık raporu yenileme ücreti ile ilk defa alınacak rapor arasında fiyat farkı oluşabileceği gibi yapılan muayeneler de fiyatları değiştirmektedir.

 

Gemi Adamı Sağlık Raporu İçin Gerekli Belgeler

Eskiden gemi adamı olur sağlık raporunu almak için epey zaman harcamanız gerekirdi. Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünün herhangi bir merkezine giderek genel muayene raporu almak istediğinizi belirttiğinizde, oldukça geniş bir muayene vizite kağıdı verilirdi. Orada bulunan polikliniklerde muayane olmanız ve sonucun da kağıttaki bölüme heyet raporu şeklinde işlenmesi gerekirdi. Günümüzde muayene öncesinde bu tarz işlemlere yer verilmemektedir. Gemi adamı sağlık raporu veren hastanelere giderek gerekli muayeneleri yaptırdıktan sonra sonuçları Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğüne götürebilirsiniz.

Gemi adamı sağlık raporu almanız için gereken belgeler, ehhiyet için sağlık raporunda da olduğu gibi, sadece nüfus cüzdanı ve iki adet vesikalık fotoğraftır.

 

Gemi Adamı Sağlık Raporu Almaya Engel Olan Durumlar

Aşağıda belirtilen hastalık ya da rahatsızlıklarla ilgili herhangi bir probleminiz yoksa, gemi adamı olur sağlık raporunu alabilirsiniz.

  • Eksik uzuvlar
  • Madde bağımlılığı
  • Sinir sistemi bozuklukları
  • Akıl ve ruh sağlığı bozuklukları
  • İskelet sistemi bozuklukları
  • Kan hastalıkları (AIDS)
  • Uzun süreli bulaşıcı hastalıklar
  • Duyu organlarında denizde çalışmaya engel teşkil edecek problemler

Yapılan muayene, testler sonucunda yukarıda yer alan hastalık ve rahatsızlıklardan herhangi birine rastlanmazsa gemi adamı sağlık raporunu almaya hak kazanabilirsiniz. Gerekli yönlendirme ve bilgilendirmeyi en doğru şekilde hekiminiz yapacaktır. Bu sebepten dolayı gemi adamı sağlık raporu almaya engel olacak durumları hekiminize danışarak öğrenebilirsiniz.

 

Gemi Adamı Sağlık Raporu Ne Kadar Sürede Çıkarılır ve Kaç Yıl Geçerlidir?

Yukarıda belirttiğimiz üzere eskiden gemi adamı sağlık raporu almak biraz zahmetliydi. Ancak günümüzde bir gün içerisinde tüm muayene ve testlerden geçerek sağlık raporu alabilirsiniz. Ayrıca gerekli olan tüm testlerin ve muayenelerin yapıldığı sağlık merkezlerini tercih ederek bu süreyi olabildiğince kısaltabilir ve sadece birkaç saatinizi ayırarak raporu alabilirsiniz.

Özel ve devlet hastanelerine gemi adamı olur sağlık raporu almak için başvurabilirsiniz. Yeşiltepe Polikliniği, gemi adamı sağlık raporu vermemektedir.

Normal koşullarda gemi adamı sağlık raporunun geçerlilik süresi 2 yıldır. Kontrol gerektiren bir hastalığın varlığında ise bu süre 1 yıldır. Süresi dolan raporların yenilenmesi için de 6 aylık zaman dilimi vardır.

İlk defa gemi adamı sağlık raporu alacak kişilere; kardiyoloji, psikiyatri, nöroloji, ortopedi, dahiliye, göz muayeneleri, madde bağımlılığı testleri, tam idrar tahlili, lipid paneli, hemogram, EKG, odyometri ve akciğer grafisi tetkikleri yapılır.

Periyodik muayenede ise; göz, kardiyoloji muayeneleri, lipid paneli, tam idrar tahlili, hemogram, EKG, odyometri, akciğer grafisi tetkikleri uygulanır.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hemen Ara Bilgi Al
İmplant İçin
Hizmetler İçin
× WhatsApp İletişim